Warsztaty weekendowe

Brak warsztatów weekendowych – przerwa techniczna

Glass in a chemical laboratory filled with colored liquid during

OPISY WARSZTATÓW:

 

Akcja i reakcja

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Uczestnicy zapoznają się z definicją prawa III Zasady Newtona, przytaczając przykłady jej zastosowania w codziennym życiu (np. przeciąganie się liną lub odbicie się dwóch piłek od siebie). Zbudują własny poduszkowiec i sprawdzą na skonstruowanym silniku III Zasadę Dynamiki.


Aniony

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zajęcia odbywają się ze szkłem laboratoryjnym oraz odczynnikami chemicznymi. Uczestnicy projektują i realizują doświadczenia umożliwiające oznaczenie wybranych anionów, pozwalające na identyfikację składu produktu wytwarzanego w przemyśle.


Barwne laboratorium

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole

Zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci o niezwykłych zdolnościach artystycznych i wielkim głodzie wiedzy. Połączenie wiadomości z zakresu sztuk pięknych poparte doświadczeniami chemicznymi dotyczącymi łączenia kolorów i powstawania barw pochodnych tworzy niepowtarzalną okazję rozwijania talentu na kilku płaszczyznach. Podczas warsztatów powstają piękne prace wykonywane za pomocą pędzelka oraz ogólnodostępnych substancji chemicznych.


Chemiczne opady

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum

Uczestników zajęć zapoznamy z tematem kwaśnych deszczy. Stosując proste doświadczenia chemiczne zbadamy odporność i podatność różnych materiałów na ten czynnik. Zwrócimy uwagę na liczne skutki ich działalności zarówno w świecie fauny, jak i flory.


Chromatografia

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Warsztat z pogranicza plastyki i chemii. W trakcie zajęć uczestnicy maja możliwość poznania podstawowego sprzętu laboratoryjnego. Poznają barwy podstawowe i pochodne oraz proste zasady ich łączenia. Następnie za pomocą chromatografii bibułowej spróbują je rozdzielić.


Ciastolina

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Najmłodsi odkrywcy będą tworzyć kolorową masę z ogólnodostępnych produktów. Warsztat rozwija umiejętność pracy w zespole oraz zdolności manualne najmłodszych. Wykonaną ciastolinę dzieci zabiorą ze sobą do domu.


Czy Archimedes był szalony?

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Na zajęciach przybliżymy postać greckiego przyrodnika, filozofa i matematyka. Podczas zajęć wyjaśnimy prawo Archimedesa i jego znaczenie w życiu codziennym prezentując je za pomocą tzw. modelu „nurka Kartezjusza”.


Glicerynowe stworki

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

W naszym laboratorium mali naukowcy zamieniają tajemniczą żelową substancję w przyjazne stworki. Dzieci podążając we własnym świecie wyobraźni kształtują przyszłego stworka nadając mu ulubiony kolor, oraz brokatowe elementy. Tak stworzonego żelowego bohatera zajęć dzieci zabierają do domu, by przedłużyć zabawę płynącą z nauki.


Izolacja DNA

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zajęcia skierowane do starszych odbiorców. W prawdziwych warunkach laboratoryjnych z zachowaniem odpowiednich zasad postępowania (kolejność, proporcje, temperatura) zostanie wyizolowane DNA z komórek pomidora lub cebuli.


Katastrofa ekologiczna

Dziedzina: Biologia + Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie metody można zastosować, aby pozbywać się różnych zanieczyszczeń. Dzieci samodzielnie poznają proste sposoby jakim oddzielane są od siebie różne substancje. Uczestnicy będą musieli sobie poradzić z neutralizacją miniaturowej katastrofy co uświadomi im jak ciężko walczyć z kataklizmami. Podczas zajęć młodzi naukowcy dowiedzą się jakie panują zasady w prawdziwym laboratorium.


Kationy

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zajęcia odbywają się ze szkłem laboratoryjnym oraz odczynnikami chemicznymi. Uczestnicy mogą poszerzyć wiedzę chemiczną podczas projektowania i realizacji doświadczeń umożliwiających oznaczenie wybranych kationów, pozwalające na identyfikację składu produktu wytwarzanego w przemyśle. Pod koniec zajęć samodzielnie zidentyfikują nieznany związek.


Kostki kąpielowe

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa

W czasie pracy uczestnicy zajęć nauczą się pracować z wagą oraz dowiedzą się czym jest sztuka tarowania. Następnie z odważonych składników dostępnych na co dzień uczestnicy stworzą pastelowe kostki kąpielowe, które zabiorą do domu.


Kwaśne laboratorium

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

Podczas tych zajęć uczestnicy poznają różnicę pomiędzy kwasami i zasadami (alkaliami). Będą również mogli sprawdzić pH produktów używanych w każdym gospodarstwie domowym, a wszystko to przy wykorzystaniu specjalnego wskaźnika. Możliwe będzie uzyskanie różnorodnych barw oraz dowolne ich mieszanie, co zawsze jest dużą atrakcją dla młodych naukowców. Zajęcia odbywają się przy użyciu szkła laboratoryjnego.


Manufaktura świeczek

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Zapraszamy do tworzenia oryginalnych świeczek według własnego pomysłu. To Ty zdecydujesz jaki Twoja świeczka ma mieć kolor, zapach i wybierzesz dodatki. Wykonane w naszych laboratoriach aromatyczne świeczki posłużą zarówno do dekoracji, jak i napełnią nasze wnętrza nastrojowym światłem.


Napięte laboratorium

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa

W czasie Napiętego Laboratorium nikt nie będzie się spinać! Przetestujemy napięcie powierzchniowe i zbadamy wpływ substancji zmieniających strukturę powierzchniową wody. Stworzymy też kolorowe mleko. Doświadczenie zakończy obserwacja, która odpowie na pytanie „czym właściwie są meniski?”.


Odkryj świat planet

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

Poznaj fascynujący świat planet oraz gwiazd i zacznij swoją astronomiczną wędrówkę! Zastanawiałeś się kiedyś jak nazywa się najwybitniejszy polski astronom pochodzący z Torunia? A może, którą planetą od Słońca jest Ziemia? Czy Pluton można zaliczyć do ciał niebieskich? Na te, a także na wiele innych pytań odpowiedzą najmłodszym uczestnikom nasi animatorzy. Młodzi naukowcy przekonają się co kryje się pod pojęciem ‘wszechświat’. Podczas warsztatów dzieci nie tylko poznają ciekawą teorię, ale co najważniejsze sami będą mogli stworzyć swój własny, niepowtarzalny, kolorowy układ słoneczny.


OZE WIATR: Budowa elektrowni wiatrowej

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Podczas tego warsztatu uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzana jest energia z turbin wiatrowych. Poznają zalety tej czystej energii, zbudują wiatrak i wprowadzą go w ruch.


OZE WIATR: Powietrze

Dziedzina: Ekologia + Fizyka

Poziom: Przedszkole

Uczestnicy otrzymują podstawową wiedzę na temat powietrza. Podczas samodzielnie wykonywanych eksperymentów pobudzana jest ich ciekawość na temat różnych procesów fizycznych. Młodzi naukowcy dowiadują się dlaczego powietrze jest ważne dla człowieka.


OZE WIATR: Powietrze i jego skład

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Podczas zajęć uczestnicy oznaczą ilościowo zawartość tlenu i jakościowo zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Wykonując ciekawe reakcje chemiczne przekonują się co tak naprawdę zawiera w sobie powietrze. Doświadczenia zostaną wykonane przy użyciu profesjonalnego szkła laboratoryjnego.


OZE WIATR: Wiatraki

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom: Szkoła Podstawowa

Uczestnicy zapoznają się z mapą wietrzności Polski. Własnoręcznie skonstruują wiatraczki, a następnie wprawią je w ruch. W ten prosty sposób wytworzą jedną z energii odnawialnych jaką jest wiatr, a wiatraczki zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę.


OZE WIATR: Wiatrownia

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest zjawisko dyfuzji. Zaobserwują jak potrafią rozchodzić się cząsteczki w różnych ośrodkach, m.in. w powietrzu. Poznają działanie miernika tlenowego i przy jego pomocy zmierzą zawartość tlenu w różnych ośrodkach. Wspólnie przeprowadzą proste doświadczenie z powietrzem w roli głównej i sprawdzą jaka płynie z niego korzyść.


OZE WIATR: Wietrzne wyścigi

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Przedszkole

W prosty i przystępny sposób nasi najmłodsi odkrywcy zapoznają się z jedną z energii odnawialnych jaką jest siła wiatru. W naszym laboratorium powieje wiatr, a uczestnicy za pomocą różnych generatorów będą usiłowali nadać energię kinetyczną różnym „odbiornikom”.


OZE WODA: Badamy wodę

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Najmłodsi naukowcy wyposażeni w fartuchy laboratoryjne i okulary ochronne poznają szczególne właściwości wody. Będą mogli zbadać różne płyny, a nawet skonstruować „lampę-lawę”. Czy jest to możliwe…? Tego i wielu innych ciekawostek nasi odkrywcy dowiedzą
się podczas laboratorium.


OZE WODA: Hydroelektrownia

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Uczestnicy zapoznają się z techniką budowania i działania koła wodnego. Dowiedzą się o procesie powstawania energii w elektrowni wodnej oraz gdzie i w jakiej ilości taka energia jest wykorzystywana.


OZE WODA: Koło wodne

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom: Szkoła Podstawowa

Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają różne techniki konstrukcji koła wodnego. Zagłębią się również w technikę pracy elektrowni wodnej i odkryją jak duży musi być strumień wody aby wyprodukować ilość energii odpowiednią do oświetlenia domu.


OZE WODA: Oczyszczalnia wody

Dziedzina: Ekologia

Poziom: Szkoła Podstawowa

W laboratorium i przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego uczestnicy spróbują stworzyć oczyszczalnie wody. Poznają ciekawe aspekty wody, które uświadomią im jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu codziennym, jak również w przemyśle.


OZE WODA: Plan wodny

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Przedszkole

Warsztat, na którym mali badacze dowiedzą się czym jest woda i w jaki sposób człowiek może ją wykorzystać. Głównym założeniem zajęć jest przekazanie uczestnikom informacji dotyczących wykorzystania zasobów wodnych za pomocą praktycznych i bezpiecznych dla środowiska metod.


OZE WODA: Twardość wody

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zajęcia z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych. Uczniowie zapoznają się z techniką miareczkowania. Dodatkowo będą mogli dokonać pomiaru twardość wody i poznać sposób na jej obniżenie.


OZE SŁOŃCE: Egzo i endo

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Uczestnicy dowiedzą się, że reakcje chemiczne można podzielić na dwa typy: procesy w wyniku których energia jest wytwarzana i przekazywana do otoczenia (np. w postaci ciepła) oraz te, które mogę zajść jedynie po dostarczeniu energii. Uczniowie sami przeprowadzą procesy egzoenergetyczne i endoenergetyczne oraz zaobserwują zachwycający efekt reakcji egzoenergetycznej przeprowadzanej przez animatora pod dygestorium.


OZE SŁOŃCE: Elektrownia cieplna

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom:  Szkoła Podstawowa

Zajęcia przybliżą uczestnikom zasady działania elektrowni termicznej. Zaobserwują jak zjawisko odkształcenia uruchamia proces przemiany energii cieplnej w energię mechaniczną wykorzystywaną do wytworzenia energii elektrycznej. Uczestnicy samodzielnie zbudują model elektrowni, której napędową siła będą zwykłe żarówki.


OZE SŁOŃCE: Mini-piekarnik słoneczny

Dziedzina: Fizyka + Ekologia

Poziom: Przedszkole

Na zajęciach dzieci poznają światło jako źródło ciepła (energii). Wykonają mini-piekarnik słoneczny, który będą mogły zabrać do domu. Na koniec zajęć, poprzez zabawę solarnymi zabawkami, uczestnicy odkryją w jak w praktyce światło może być źródłem energii mechanicznej.


OZE SŁOŃCE: Optyka dla malucha

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Przedszkole

Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe właściwości światła. Będą eksperymentować
w sposób ciekawy i zajmujący. Poprzez zabawę światłem intuicyjnie przyswoją podstawowe prawa optyki oraz poznają pojęcie iluzji optycznej.


OZE SŁOŃCE: Światło jako źródło energii

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa

Zajęcia mają na celu przybliżenie tak ważnego źródła energii jakim jest światło. Uczestnicy zajęć poznają historię „interpretacji” światła od pradawnych dziejów wg Platona, Kanta, Newtona, Young’a, Milikena i Einstein’a. Uczestnicy zapoznają się z efektem fotoelektrycznym, zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych oraz paneli i baterii słonecznych. Za pomocą zabawki solarnej samodzielnie zbadają właściwości światła.


Pachnące laboratorium

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Młodzi laboranci dowiedzą się w jaki sposób powstają perfumy. Zastanowimy się czym są olejki eteryczne, jakie mają one właściwości i skąd pozyskuje się te naturalne. Po zajęciach uczestnicy dostaną próbkę własnoręcznie przygotowanych perfum, które zabiorą do domu.


Pączkowe laboratorium

Dziedzina: Chemia + Biologia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Podczas warsztatów zwrócimy uwagę małych odkrywców na to, jak bardzo ważne jest wiedzieć czym się odżywiamy. „Pod lupę” zostanie wzięty pyszny pączek. Będzie można poznać wartości odżywcze tego przysmaku. Zajęcia umożliwią poznanie czym są cukry proste i złożone, oraz jak wpływają one na nasz organizm. Bardzo ważnym elementem będzie odkrycie ile tłuszczu kryje w sobie jeden niewinny pączek.


Plastik z mleka

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

Dzieci doświadczają jak pracują prawdziwi naukowcy poprzez wcielenie się w ich rolę. Dowiadują się jaki jest skład mleka i co można z niego wyprodukować. Młodzi badacze własnoręcznie wykonują różnokolorowe kawałki „plastiku” zyskując wiedzę na temat procesu podgrzewania różnych substancji.


Płuca z butelki

Dziedzina: Biologia + Ekologia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Jak działają płuca? Na jakiej zasadzie je „napompowujemy”? podczas zajęć wykonamy specjalny model ilustrujący proces wentylacji płuc. Zajęcia pomogą nam odpowiedzieć na te pytania i bliżej poznać ten niesamowity organ.


PROFILAKTYKA: uzależnienie alkoholowe

Dziedzina: Chemia + Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia 

Podczas warsztatów zaprezentujemy doświadczenia związane z procesem trawienia alkoholu w organizmie i zapoznamy się z właściwościami etanolu. Zbadamy wpływ alkoholu na nasz organizm oraz zademonstrujemy upośledzenia zmysłów występujące po jego spożyciu.


PROFILAKTYKA: uzależnienie nikotynowe

Dziedzina: Chemia + Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

W dymie papierosowym występuje ponad 4000 różnych związków chemicznych, z czego kilkadziesiąt wykazuje działanie rakotwórcze. Dym jest inhalowany do dróg oddechowych, skąd dostaje się do krwiobiegu i zostaje rozprowadzony po całym organizmie i do wszystkich narządów. Niektóre tkanki są bardziej podatne na działanie zawartych w dymie karcynogenów, inne natomiast mniej, ale bez wątpienia jest to czynnik ryzyka wystąpienia każdego typu nowotworu.


Produkcja farbek

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Mieszając przygotowane wcześniej produkty i dbając o zachowanie odpowiednich proporcji, dzieci własnoręcznie produkują farbki. Dalsza część zajęć zależy już tylko od wyobraźni dzieci, które dowolnie pokolorują różne wzorce.


Ptaki i ich przysmaki (UWAGA: warsztat realizowany od października do marca)

Dziedzina: Biologia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6

Na tych zajęciach dzieci nauczą się rozpoznawać najczęściej występujące w naszych okolicach gatunki ptaków. Dowiedzą się także, kiedy i w jaki sposób należy je dokarmiać, które ptaki u nas zostają na zimę, a które odlatują. Poznają ‘gusta kulinarne’ wybranych gatunków i samodzielnie sporządzają ptasie przysmaki, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.


Puchnące farbki (przedszkole, sp 1-3)

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Na zajęciach zajmiemy się produkcją wyjątkowych puchnących farb. Następnie wykorzystamy je do wykonania trójwymiarowych obrazków. Nasze ‘napuchnięte’ arcydzieła będą nie tylko ładne, ale też niezwykle miłe w dotyku. Zajęcia rozbudzają wyobraźnię i zdolności manualne uczestników, a dodatkowo ‘wypukłe’ efekty naszej pracy będzie można zabrać do domu.


Reakcje chemiczne

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum

Podczas zajęć prowadzonych w profesjonalnym laboratorium chemicznym uczniowie wykonują różne doświadczenia z wykorzystaniem kwasu octowego. Poznają jego właściwości oraz dowiedzą się kilku bardzo ważnych informacji. Zapoznają się z zapisem reakcji chemicznych z wykorzystaniem tego kwasu, które są ważne dla organizmu człowieka.


Redoksy

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Przy użyciu szkła laboratoryjnego i różnych odczynników chemicznych Uczestnicy mogą sprawdzić jak zmieniają się właściwości substancji chemicznych pod wpływem zmiennego środowiska chemicznego. Barwne wyniki wykonanych reakcji pozwolą na łatwiejsze i szybsze przyswojenie wiedzy chemicznej.


Rezonans mechaniczny

Dziedzina: Fizyka

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Na zajęciach poznamy zjawisko rezonansu mechanicznego, które polega na przekazywaniu energii drgań jednego ciała drgającego drugiemu o tym samym okresie drgań własnych, a więc również o identycznej częstotliwości. Wyjaśnimy to zjawisko używając kieliszków, piłeczek pingpongowych i nitek.


Różne twarze siarki

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Na zajęciach uczniowie poznają bliżej ten ważny niemetal i budulec naszych białek. Będą mieli okazję przyjrzeć się szczegółowo najważniejszym minerałom zawierających siarkę. Nauczą się skąd się bierze siarka, poznają pojęcie odmian alotropowych, i dowiedzą się jak powstają kwaśne deszcze. Dodatkową atrakcją będzie samodzielnie przeprowadzenie siarki przez przejście alotropowe.


Szalona piana

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Dzieci zmieniają się w małych naukowców. Przy pomocy szkła laboratoryjnego wytworzą kolorową pachnącą pianę. Ma ona niezwykłą właściwość – sama powiększa swoją objętość. Ponadto uczestnicy dowiedzą się czym się różni woda utleniona od tej zwykłej płynącej z kranu.


Tempery

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa

Być może nie każdy zostanie znanym malarzem, ale każde zajęcia plastyczne rozwijają nowe talenty i pasje. Warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji plastycznej, których celem jest pobudzenie ekspresji i percepcji rozwijającej wrażliwość artystyczną, a także inteligencji przestrzenno-wizualnej.


WARSZTAT SEKCYJNY: Nerka

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Czy wiecie jak działają nerki? A może zastanawialiście się jak wyglądają nerki od środka i gdzie są zlokalizowane? Wszystkiego tego dowiecie się podczas naszych warsztatów. Każdy uczestnik zajęć poczuje się jak chirurg przeprowadzający operację! Przy pomocy skalpela otworzymy nerkę i zobaczymy, co kryje się w środku!


WARSZTAT SEKCYJNY: Oko

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda gałka oczna i jak to jest …trzymać ją w dłoni? Przy pomocy skalpela chirurgicznego przeprowadzimy sekcję gałki ocznej i zobaczysz na własne …oczy jak jest ona zbudowana.


WARSZTAT SEKCYJNY: Płuco

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Czym są drogi oddechowe, a czym płuca? Czy pęcherzyki płucne mają kształt kulisty? Jaka jest powierzchnia oddechowa płuc? Wszystkiego dowiecie się z naszego warsztatu! Zajęcia z anatomii płuc pozwolą zbadać wszystkie ich tajniki, a przy pomocy skalpela dostaniemy się do wnętrza tego organu, rozpoczynając fascynującą podróż w głąb ludzkiego organizmu.


WARSZTAT SEKCYJNY: Poznaj wątrobę

Dziedzina: Biologia + Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

W trakcie warsztatów przekonamy się jak ważnym organem jest wątroba. Zajrzymy w głąb wątroby by poznać jak nazywają się najmniejsze jej części. Uczestnicy za pomocą doświadczeń, poznają różne funkcje wątroby. Zobaczymy jak działa żółć oraz do czego można porównać jej pracę.


WARSZTAT SEKCYJNY: Preparatyka kręgowca

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Sekcja przedstawiciela rodzimego gatunku ryby słodkowodnej. Ocenę morfologiczną uzupełnia prelekcję tematyczna. W trakcie preparatyki anatomicznej uczestnicy poznają złożoność wnętrza organizmu. Warsztat stanowi doskonałą okazję by poprzez praktykę zapoznać się ze złożonością budowy i różnorodnością funkcji stanowiących podstawę dominacji kręgowców we współczesnym świecie. (UWAGA HUMANITARIUM: zastrzega sobie prawo do wyboru obiektu preparatyki; warsztat obejmuje pracę z ostrymi narzędziami oraz materiałem biologicznym)


WARSZTAT SEKCYJNY: Serce

Dziedzina: Biologia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Każdy uczestnik tych zajęć będzie miał niecodzienną możliwość wzięcia udziału w preparowaniu prawdziwego serca. Dostarczymy naszym adresatom niezapomnianych wrażeń, których jeszcze nie było! Towarzyszyć sekcji będą ciekawe prelekcje, podczas których każdy skonfrontuje swoją wiedzę o sercu z praktyką. Nikomu nie pozwolimy się nudzić!


Wężowe laboratorium

Dziedzina: Chemia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Przy użyciu tajemniczej substancji oraz własnej wyobraźni uczestnicy będą konstruować spiralne stwory. Będzie to możliwe dzięki poznaniu sprytnego triku chemicznego oraz właściwości charakterystycznego związku chemicznego. Dla najmłodszych warsztat będzie zabawą rozwijającą sprawność manualną, a dla troszkę starszych – wstępem do prawdziwej chemii.


Witamina C

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum, Szkoła Średnia

Zapraszamy do zapoznania się z jedną z witamin – kwasem askorbinowym. Warsztat umożliwi zbadanie zawartości witaminy C w wybranych warzywach i owocach. Podczas tego doświadczenia będzie można wykorzystać odpowiedni wskaźnik – indykator, który reaguje na kwas askorbinowy. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, że nasza potoczna wiedza odnośnie tej witaminy często jest niepełna. Przypuszczenia zostaną zweryfikowane przez doświadczenia.


Witrażowe farby

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa

Zajęcia pełne kolorów, rozbudzające zdolności artystyczne w naszych małych naukowcach. Najpierw uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe farby witrażowe, a następnie przy ich wykorzystaniu będą tworzyć własne arcydzieła. Wyraziste kolory oraz łatwa aplikacja pozwolą stworzyć oryginalne prace, które dzieci będą mogły zabrać do domu.


Woda w oleju, olej w wodzie

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa

Uczestnicy poznają rolę emulgatorów i rodzaje emulsji. Przy użyciu określonych odczynników chemicznych, przetestujemy różne kosmetyki i produkty spożywcze. Dowiemy się m. in. co zawiera znaczną ilość wody w swoim składzie, a co ma właściwości natłuszczające.


Wulkan

Dziedzina: Chemia + Geografia

Poziom: Przedszkole, Szkoła Podstawowa 1-3

Dzieci zapoznają się ze zjawiskiem wulkanu. Odkryją jak zbudowana jest Ziemia i czy lawa może być zimna. Dowiedzą się, które ze sławnych wulkanów są aktywne, a które uśpione i nie należy się ich obawiać. Następnie każdy uczestnik skonstruuje swój własny wulkan i spowoduje jego erupcję.


Wytwarzanie kremu do rąk

Dziedzina: Chemia

Poziom: Gimnazjum

Warsztat pozwalający odkryć tajemnice kosmetologii. Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe składniki oraz funkcje poszczególnych substancji tworzących kremy pielęgnacyjne do dłoni. Uwieńczeniem prelekcji będzie wytworzenie próbki kremu, którą będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.


Wytwarzanie mydełek

Dziedzina: Chemia

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Warsztat oferuje możliwość poznania składu mydła kosmetycznego i właściwości poszczególnych substancji. Poznane substancje uczestnicy wykorzystają do stworzenia podstawowego produktu drogeryjnego wg własnego pomysłu. Warsztat będzie zakończony rozdaniem własnoręcznie wytworzonych mydełek.


Zamieszajmy!

Dziedzina: Chemia + Fizyka

Poziom: Szkoła Podstawowa 4-6, Gimnazjum

Podczas tego laboratorium będzie można trochę namieszać! Dzięki temu odkryjemy różnicę pomiędzy mieszaniną a związkiem chemicznym. Uczestnicy stworzą również przykładowe mieszaniny jednorodne i niejednorodne, które następnie spróbują rozdzielić.